buen camino | VII. - IX. dan
ponedeljek, marec 16, 2020
23. maj | Villafranca del Bierzo - La Faba
Ko se naslednji dan po globokem spancu prebudim, se v meni nabira novo navdušenje in energija za nadaljevanje poti. Očitno sta dobra večerja, dobra družba in whiskey prejšnji večer opravila svoje.
V zraku čutim drugačen vonj in energijo, ki jo prinaša vstop v novo, drugačno pokrajino Španije, skrivnostno Galicijo. Že v prvih nekaj korakih čutim bolečino v spodnjem delu meč, zato korake previdno in počasi nizam. V mestu srečam starejšo gospo, katere korak je izredno počasen, za trenutek se ustavim in skupaj si ogledujeva lepo staro cerkev ob poti. Ko še nekaj časa vztrajam v njenem tempu, mi reče: Nikar ne čakaj name, to je moj tempo, moj Camino! Ta fraza mi bo v v prihodnjih dneh še velikokrat prišla na misel.
Pred mano se odpirajo gozdnati griči in nič bolj ne razživi moje duše, kot hribovita gozdnata pokrajina. Pot se vije navzgor po glavni cesti, pred in za mano so romarji, čeprav kmalu ugotovim, da je moj tempo občutno počasnejši in da počasi zaostajam za ostalimi, saj moram vsak korak premisliti, da si ne bi nategnila kakšne vezi. To je zadnje, kar bi si v tem trenutku želela. Počasen ritem me prisili, da sem še bolj pozorna na vse kar me obdaja in vem, da je to ena od pomembnih lekcij Camina zame, saj sta nepotrpežljivost in želja vse opraviti na hitro dve moji veliki hibi.
Pred sabo v nekem trenutku zaslišim skupino romarjev, eden od njih na ves glas prepeva, tako da se njegov glas odbija od hribov, ki nas obdajajo. Ne morem si izbrisati nasmeha iz obraza.
Čez približno eno uro se na poti pojavi prva kavarna in hvaležna se ustavim na obvezni jutranji kavi ob pisanju jutranjih strani. Tam naletim na Bobbi in novega znanca Ruperta, prav tako iz Londona. Nekaj časa posedim z njima, potem pa se vsedem nazaj k svojemu pisanju in ju pustim, da gresta naprej v svojem tempu, saj vem da je moj tempo danes veliko počasnejši in nočem kogarkoli upočasnjevati.
Kmalu nadaljujem pot. Občudujem vse zeleno, ki me obdaja in poskušam odmisliti bolečino vsakega koraka. Počasi, počasi se nam razkrije sonce in tako nas kmalu upočasni še vročina. Pot še vedno vodi po asfaltni cesti, in večkrat se moram ustaviti, da si moja meča odpočijejo. Ugotovim, da je počitek še najboljše zdravilo, saj vsakič ko malo počijem, korak lažje nadaljujem.
Okoli enih popoldne, ko res ne morem več nadaljevati, se ustavim na poti za daljši postanek in kosilo.
Ker bolečina v vezeh okoli gležnjev kar ne pojenja dan nadaljujem po polžje počasi, kjer je na poti cerkvica, zavijem vanjo in si za trenutek odpočijem, a tokrat se glede počasnosti ne obremenjujem. Vem, da je to moj Camino in da bom tako ali drugače prišla na cilj. Vseeno začnem premišljati, ali ne bi bilo pametno kakšnih stvari pustiti za sabo, da bi se teža nahrbtnika malo zmanjšala.
Ko tako premišljujoče hodim, srečam Tajvanko Karine, s katero prehodim dober del poti. Ona je na Caminu že dober mesec in mi zna dobro povedati, kako ljudje ponavadi naredijo s stavrmi, katerih se hočejo po poti zaradi teže znebiti.
Po parih kilometrih, kjer skupaj občudujeva že povsem galicijsko pokrajino, vključno z značilnimi in vedno številčnejšimi kravami in živobarvnim zelenjem, se posloviva in vsaka nadaljuje svoj Camino.
Po kar strmi poti navzgor, prelepi gozdni poti in še enem strmem vzponu pod krošnjami, ko že mislim, da nisem ta dan zmožna narediti koraka več, prispem v majceno naselje na vrhu hriba, kjer je čutiti kot da bi se ustavil čas. Prispela sem v La Fabo, kraj kjer naj bi ta dan prenočila. Vas sestavlja pol ruševin in pol kamnitih hiš, ki še prav lepo živijo. Vse naokoli se na travnikih pasejo krave, v vasi je ena trgovinica, opremljena potrebam romarjev primerno, na koncu vasi pa stoji majhna cerkvica, ob kateri je postavljen dom romarjev, ki ga upravlja nemško katoliško združenje. Izgleda kot da bi se tukaj čas popolnoma ustavil, a da je tisto kar živi hkrati stokrat bolj živo od marsikaterega brzečega mesta ali kraja. Verjetno pomaga dejstvo, da tu skozi že stoletja romajo ljudje, katerih cilj je najti Življenje.
Kmalu se namestim v albergu, se stuširam, preoblečem in kmalu srečam Bobbi in Ruperta. Lepo je videti znane obraze, ki so te iskreno veseli. Sprehodim se do trgovinice sredi vasi, moji koraki so počasni in lahki, a tako lahko še bolje vpijem vase vse kar me obdaja. Oddaljen zvok traktorja, kravjih zvoncev, vršanje drevesnih krošenj, to je vsa glasba, ki jo ta dan slišim. In oh, kako prija!
Po skromni večerji nas sestre, ki upravljajo dom povabijo na kratko molitev v cerkvico na vrtu. Že prej sem obiskala cerkev, ki me privabi s svojo preprostostjo in temino, mirom, zato se z veseljem odzovem povabilu. Po molitvi zadaj v cerkvi na steni najdem to molitev, ki me od tega dne spremlja vse dni Camina in še naprej:
Upajoče zrem v te planjave,
ki se mi odmikajo
a hkrati že stojijo
v meni.
Ko bi le z dotikom
jih lahko premaknila;
le bridka želja.
ostajajo nepremakljive.
da bi volja moja
približala se temu idealu.
Na poti srečam par ljudi, kravo, psa in na vrhu kar naenkrat padem v čisto meglo. Spodaj žarijo hribi, obdani z jutranjim soncem, a O Cebreiro je zavit v gosto meglo in mraz. Hitro se oblečem in počasi stopam, saj vidim dobesedno le korak pred sabo.
Naslednji dan pot začnemo v pravi galicijski pokrajini. Zrak je veliko bolj vlažen, drevesa izgledajo starejša in bolj zelena, skrivnostna, pot vodi skozi gozdove in asfaltne, a odročne ceste.
Kmalu zatem prispem v Sarrio, mesto, ki je od Santiaga oddaljeno 100km in od koder začenja pot veliko število ljudi. Duh Camina se tu počasi začne spreminjati iz reflektivnega, kontemplativnega, radodarnega, v bolj turistično športnega. Ljudje, ki tukaj začenjajo pot nimajo časa, da bi se naučili pozdrava Buen Camino in da je normalno, da se z vsakim mimoidočim vsaj na kratko pozdraviš, predvsem pa človeka pogledaš v oči.
V vstopu v Sarrio spet naletim na Bobbi in Ruperta, ki sta si privoščila sladoled. Zunaj res pripeka in čisto ju razumem. Z Bobbi se odločiva, da bova pot nadaljevali ven iz Sarrie po kratki pavzi in kosilu. Narediva si piknik v parku pred cerkvijo, ko mimo pride Sophie, Bobbijina znanka. Sophie je Švedinja, ki je na poti od začetka Camina Frances in se je na pot podala sama, čeprav ji ideja o hoji ni niti najmanj prijala in ni imela veliko izkušenj s pohodništvom. A ko jo spoznam na koncu Camina izgleda najbolj vešča in sproščena med pohodničarji. Skupaj nadaljujemo pot. Punci sta veliko bolj socialni od mene in sta tako na vezi z Madžarom, s katerim smo se spoznali par dni prej v Molinaseca. Gabor pozna najboljše alberge in je vedno prvi na cilju, verjetno pa si prostor vedno tudi vnaprej rezervira. Sporoči nam, da je nekaj kilometrov iz Sarrie alberge, ki ima bazen, za samo deset evrov. Skupaj rezerviramo nastanitev, tako da pot nadaljujemo mirno in brez naglice. Med potjo izmenjamo zgodbe o tem, kaj nas je potegnilo na Camino in kakšni so naši občutki. Obeta se lep večer.
Ko prispemo do alberga ne moremo verjeti udobju. Poleg bazena imamo sobo, v kateri sta dve kopalnici in vse je izredno čisto. Po rutinskem tuširanju in pranju perila, se odpravimo na bazen in telo je hvaležno, ko dobi dobro mero sonca in spanca na ležalniku. Pri večerji se nam pridruži kar nekaj ljudi, spoznam Iana iz Sarka, to je eden od majhnih otokov Velike Britanije (poleg Guernseyja) s samo 400 prebivalci (!), zanimiv gospod, ki se neverjetno dobro znajde med mladimi ljudmi, čeprav zelo redko spregovori. Kmalu pa me začnejo debate dolgočasiti in rada bi se vrnila v svoj svet. Ko se druženje premakne noter, jaz oddidem v spalnico. Za ta dan je bilo dosti druženja. Odločena, da naslednji dan pot nadaljujem sama in z ugotovitvijo, da udobje ne poveča pozitivne izkušnje Camina, kmalu zaspim.
0 komentarji